Fotografowanie o różnych porach dnia


Światło słoneczne o różnych porach dnia charakteryzuje się innymi cechami. Zmienia się zarówno jego moc, kąt padania i barwa, dlatego też fotografując w plenerze należy zwracać uwagę na charakterystykę światła.

Fotografowanie o świcie

Świt jest idealną porą do fotografowania krajobrazów. Tuż przed wschodem słońca światło przybiera niebieską lub lekko fioletową barwę. Pojawiające się przebłyski żółtego słońca tworzą niezwykły kontrast. Wczesna pobudka może się więc opłacić.

Fotografowanie w południe

Fotografowanie w południe jest najtrudniejsze, światło jest wówczas bardzo mocne, płaskie i pada prawie centralnie z góry. Powoduje to, iż w słoneczne dni kontrast oświetlenia jest bardzo duży. Oznacza to problemy z prawidłowym dobraniem ekspozycji, gdyż różnica w poziomie oświetlenia pomiędzy obiektami w słońcu a tymi w cieniu jest bardzo duża. Fotografując ludzi można użyć blendy w celu wyrównania światła na twarzach. Blenda w kolorze złotym powinna sprawdzić się najlepiej, stosunkowo mocno odbija a na dodatek lekko ociepla światło.

Fotografowanie po południu

Popołudniowe światło jest najbardziej efektowne, jest cieplejsze i pada pod kątem co sprawia, iż jest bardziej cenione przez fotografów. Popołudniowe słoneczne dni to idealna pora do fotografowania postaci. Cieplejsza barwa światła nadaje skórze ładny brązowawy (opalony) odcień a kąt padania tworzy ciekawy światłocień. Wraz z zachodem słońca barwa światła staje się coraz cieplejsza, jednak w momencie gdy słońce jest tuż nad widnokręgiem poziom światła może być niewystarczający do oświetlenia twarzy. Niezbędne w takiej sytuacji jest doświetlenie lampą błyskową (ustawiając niewielką moc błysku). Dobrze jest ponadto zastosować folię ocieplającą na lampę gdyż w przeciwnym wypadku wystąpi znaczna różnica w barwie co może być niekorzystne.

Fotografowanie o zachodzie słońca

Fotografowanie o zachodzie słońca