Wybór statywu oświetleniowego


Zadaniem statywu oświetleniowego jest utrzymanie lampy w odpowiednim położeniu. Ważne jest więc aby był on stabilny i posiadał możliwość łatwego ustawienia wysokości (w przypadku statywów z boomem także pozycji lampy). Wybierając odpowiedni statyw należy wziąć pod uwagę również inne aspekty, a najważniejsze określić w jakich warunkach będzie on używany.

Statyw przenośny czy studyjny

Statyw do przenoszenia powinien być możliwie najlżejszy a także posiadać jak najmniejsze rozmiary po złożeniu. Lampy do przenośnego studia także zwykle są niewielkie, więc nawet lekki statyw powinien wystarczyć. Używając lamp w plenerze można odpuścić sobie statywy z kółkami jako, że nierówność terenu zwykle ogranicza ich funkcjonalność. Odwrotnie jest w przypadku wyboru statywów do studia, które powinny być szczególnie stabilne i wtedy dobrze gdy posiada kółka umożliwiające jego przemieszczanie. Studyjne lampy bywają sporych rozmiarów szczególnie w połączeniu z akcesoriami (np. parasolka, softbox). Niezbędne jest więc przemyślenie jakiej wielkości akcesoria do rozpraszania światła będą stosowane.

Wysokość statywu

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę wybierając statyw jest jego wysokość. Standardowe statywy mają do 150 cm wysokości co w większości przypadków jest wystarczające. Zdążają się jednak sytuacje, w których potrzeba oświetlić wysoki obiekt z góry. Warto wówczas dysponować wyższym statywem, najlepiej z boomem, który pozwoli na umieszczenie lampy nawet bezpośrednio nad obiektem. Podczas zakupu statywu ciężko przewidzieć jak będziemy fotografować w przyszłości dlatego przed podjęciem decyzji najlepiej zastanowić się co z reguły fotografujemy. Fotografując najczęściej ludzi potrzebny jest wysoki statyw a najlepiej kilka rodzajów gdyż sytuacja w wielu przypadkach wymaga ustawienia światła na różnych wysokościach, gdy jednak używamy z reguły studia do fotografowania niewielkich przedmiotów wówczas wysokie statywy są zbędne.

Statyw Oświetleniowy