Stykówka


Stykówka – fotografia na, której znajdują się odbite klatki negatywu 1:1. Wykonuje się ją w celu wybrania fotografii do powiększenia i odrzucenia tych niepoprawnych.

Prosty sposób wykonania stykówki z czarno-białego negatywu

Do wykonania stykówki potrzebujemy:

- Papier fotograficzny (najlepiej formatu 24x30)

- Trzy kuwety

- Wywoływacz pozytywowy

- Utrwalacz

- Przerywacz

- Szybę szklaną o wymiarach 30x35

- Potrzebujemy także czegoś do naświetlenia stykówki, najlepiej do tego celu nadaje się powiększalnik, jednak do wykonania podglądowej stykówki wystarczy niewielka lampa błyskowa w najgorszym wypadku zwykła żarówka.

Przystępujemy do pracy (pomieszczenie do tego celu musi być zupełnie wyciemnione, jedyne światło, które może być zapalone to oliwkowa lub czerwona lampa ciemniowa). Na blacie kładziemy kartkę papieru fotograficznego, na której ustawiamy równo paski negatywu. Następnie przytrzymujemy to wszystko szybą, tak aby pokrywała całą powierzchnię kartki. Po sprawdzeniu czy wszystko jest prawidłowo ustawione naświetlamy papier. Do tego celu najlepiej użyć powiększalnika ustawiamy go w taki sposób aby naświetlał całą powierzchnię kartki (oczywiście ramka na negatyw musi być pusta). Jeżeli jednak nie dysponujemy powiększalnikiem możemy użyć do tego celu niewielkiej lampy błyskowej, musimy wykonać w tym przypadku kilka prób z jakiej odległości (lampy od papieru) stykówka jest prawidłowo naświetlona. Po wykonaniu kilku stykówek na pewno dojdziemy do wprawy w tej kwestii. Po naświetleniu przystępujemy do wywołania. Najpierw kąpiel w wywoływaczu (ok. 2 min., w zależności od rodzaju) następnie przerywaczu (0,5-1 min) i utrwalaczu według czasu podanego na opakowaniu (od 5 do 10 min). Po wyjęciu odbitki z utrwalacza możemy wynieść ją już z ciemni. Pozostaje jeszcze płukanie (ok. 15 min., najlepiej w bieżącej wodzie). Tak wykonaną odbitkę wystarczy wysuszyć i mamy gotową stykówkę.