Wywoływanie czarno-białych odbitek część II – przygotowanie chemii


W poprzedniej części opisane były różnego typu papiery do fotografii czarno-białej. W tym dziale skupimy się na ostatnim etapie przygotowań przed przystąpieniem do właściwej pracy w ciemni. Roztwory chemiczne należy przygotować w trzech kuwetach. Wielkość kuwet uzależniona jest od wielkości odbitek jakie mamy zamiar wywoływać, najlepiej jednak gdy kuwety są troszkę większe od wielkości fotografii.

Po pierwsze kuweta musi koniecznie zawierać wywoływacz pozytywowy, najlepiej tej samej firmy co papier którego będziemy używać. Wywoływacze pozytywowe mogą być zarówno w proszku jak i w postaci płynnego roztworu stężonego. W obu przypadkach należy rozrobić go w wodzie według wskazówek podanych na opakowaniu. Kolejnym składnikiem, którego potrzebujemy do prawidłowego wykonania czarno-białej odbitki to przerywacz. Pozwala on na natychmiastowe przerwanie procesu wywoływania. Przygotowanie tego roztworu jest identyczne jak w przypadku wywoływacza, rozrabiamy roztwór w wodzie ściśle trzymając się proporcji podanych na opakowaniu. Do ostatniej kuwety wlewamy utrwalacz przygotowany według proporcji podanych przez producenta.

Nie podaję dokładnych danych dotyczących proporcji oraz sposobu przygotowania roztworów chemicznych ponieważ różnią się one znacząco w zależności od ich rodzaju. Wszelkie informacje dotyczące sposobu przygotowania znajdują się zwykle na opakowaniu. Postępowanie zgodnie z tymi zasadami pozwoli osiągnąć zamierzone wyniki.

Ostatnią sprawą do przygotowania jest kuweta (lub pojemnik) z wodą, do której będziemy wrzucać utrwalone fotografie w celu wypłukania. Powinna być ona sporo większa od pozostałych trzech kuwet.